FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Dobra szczoteczka

Zwracamy coraz większą uwagę na stan naszych zębów i ogólnej higieny jamy ustnej. To cieszy, bo rosnąca świadomość potrzeby zdrowego, a przy tym estetycznego uśmiechu to także pozytywna oznaka zmian zachodzących w naszej kulturze i społeczeństwie.

Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż zbyt wielu z nas do dentysty zagląda tylko wtedy gdy staje się to konieczne. Gdy ból jest już nie do zniesienia rozpaczliwie prosimy o pomoc. Jednak wówczas może być już za późno, aby uratować ząb przed ekstrakcją.

- Tymczasem zapominamy, że minimum dwa razy do roku powinniśmy poddać się badaniu i przeglądowi naszych zębów. Tym bardziej, że wciąż rośnie liczba gabinetów stomatologicznych oferujących bezpłatne przeglądy jamy ustnej – przekonuje lek. dentysta Zyta Grygutis - Mroczkowska.

Podczas takiego badania, lekarz dokładnie ogląda stan każdego zęba i ocenia potrzebę przeprowadzenia ewentualnych zabiegów. Podczas badania pacjent może oglądać swoje zęby na monitorze. Wszystko dzięki cyfrowej kamerze wewnątrzustnej. Powiększony obraz z kamery jest przekazywany do monitora zintegrowanego z unitem stomatologicznym, na którym doskonale widać każdą, nawet najmniejszą zmianę czy przebarwienie.

- To duże ułatwienie dla stomatologa przeprowadzającego badanie, bo w powiększeniu może dokładniej niż w tradycyjny sposób ocenić stan poszczególnych zębów. Takie rozwiązanie ma też plusy dla pacjenta, który widzi to, czego do tej pory nie był wstanie sam dostrzec – tłumaczy doktor Mroczkowska.

W trakcie takiej wizyty oprócz przeglądu, stomatolog proponuje również przeprowadzenie profesjonalnych zabiegów higienicznych. Zabiegi takie jak: piaskowanie czyli usuwanie osadu oraz skaling polegający na usuwaniu kamienia pozwalają uchronić zęby przed zbyt szybkim pojawianiem się przebarwień i kamienia oraz przede wszystkim chorobami przyzębia.

Tu także z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Wciąż najpopularniejszą i niejednokrotnie jedyną możliwą metodą jest usuwanie kamienia przy pomocy ręcznych narzędzi.

- Taki zabieg jest jednak nieprzyjemny, a czasem bolesny. Dlatego w nowoczesnym gabinecie stosuje się coraz częściej profesjonalne narzędzia takie jak skaler i piaskarkę do rozwiązywania tego typu problemów - dodaje.

Zabieg trwa od kwadransa do kilkudziesięciu minut, a pacjent może w tym czasie oglądać swój ulubiony film na dvd. A wszystko to, nie schodząc z wygodnego, ergonomicznego fotela stomatologicznego.

Warto przeprowadzać takie zabiegi przynajmniej przy okazji cyklicznych badań i przeglądów. Zaniedbane zęby, pokryte kamieniem i osadem są nieestetyczne, ale co najważniejsze bardzo narażone na paradontozę.

Najważniejsza jest więc profilaktyka. Odwiedzanie dentysty przynajmniej raz na pół roku może uratować nam nasze własne zęby, pomoże dbać o zdrowy i biały uśmiech, a przy tym oszczędzić nam mnóstwo czasu i co tu ukrywać – także pieniędzy.

Lekarz Dentysta Zyta Grygutis - Mroczkowska

ul. Warszawska 81 lok. 1,
Białystok.

502 172 178Rejestracja:
:
E-mail: zytag@interia.pl

Czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00.
W wyjątkowych sytuacjach i dla stałych pacjentów istnieje możliwość indywidualnego umówienia wizyty w innych godzinach i innego dnia.