FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Profesjonalny przegląd

Powszechnie wiadomo, że codzienna dbałość o zęby jest skuteczną bronią w walce z różnorakimi chorobami zębów i dziąseł. Aby jednak owa broń nie okazała się tylko zwykłą atrapą musimy robić to solidnie. Okazuje się bowiem, że wciąż ogromna część naszego społeczeństwa nie ma pojęcia jak prawidłowo szczotkować zęby.

- Z mojego doświadczenia wynika, że wciąż wiele osób, mimo, że codziennie czyści zęby, robi to po prostu nieprawidłowo. To niby z pozoru prozaiczna czynność - zwykłe mycie zębów, ale okazuje się, że naprawdę nie wiemy jak to robić dobrze – mówi lekarz dentysta Zyta Grygutis – Mroczkowska.

Przyczyna tkwi w zaniedbaniach edukacyjnych w tym zakresie. Już na etapie przedszkola, dzieci powinny odbywać cykliczne spotkania z „Panią od ząbków”, która w przystępny sposób wytłumaczy jak szczotkować ząbki. Wina leży też po stronie rodziców, którzy przekazują swoim pociechom złe nawyki i utrwalają niepoprawne wzorce.

- Trzeba zwrócić się do stomatologa, aby ten poinstruował nas i przekazał wskazówki, w jaki sposób należy szczotkować zęby, aby była to czynność skuteczna, a nie jedynie sztuką dla sztuki. Nie powinniśmy się przy tym wstydzić. Tu chodzi przecież o przyszłość naszych zębów– przekonuje doktor Zyta Mroczkowska.

Aby właściwie zadbać o zdrowy uśmiech zaleca się mycie zębów minimum dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem. Oczywiście idealnie by było, gdybyśmy powtarzali te czynności po każdym posiłku. Raz dziennie należy też płukać usta specjalnym płynem zawierającym fluor, który poprawia oddech, ale też przyczynia się do walki z groźnymi bakteriami. Dopełnieniem tego swoistego rytuału powinno być również czyszczenie szczelin międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznych.

Metody szczotkowania to jedno, pozostaje jeszcze kwestia środków. Na rynku możemy bez trudu znaleźć pokaźny arsenał broni w walce z próchnicą. Mamy do wyboru dziesiątki rodzajów past do zębów, setki modeli szczoteczek – tych tradycyjnych i elektrycznych. Do tego płyny do płukania ust, nici dentystyczne. Jak się nie pogubić. Jak wybrać najodpowiedniejsze i skuteczne, a nie tylko ładne i modne.

- O pomoc w wyborze możemy zwrócić do specjalisty. To nie jest tak, że bierzemy pierwszą z brzegu szczoteczkę z półki w markecie. Są różne rodzaje szczoteczek odpowiednie dla różnych osób. Wybór powinien być indywidualny. Inna szczoteczka dla osób z problemami periodontologicznymi, inna dla osób młodych, a jeszcze inna dla starszych. Nie ma szczoteczki uniwersalnej – podsumowuje doktor Mroczkowska.

Myjąc, a właściwie szczotkując zęby szczoteczką nie zapominajmy też o języku. To na nim, a nie na zębach, jest największa liczba bakterii. W sklepach dostępne są już szczotki wyposażone w specjalną końcówkę, albo gumową nakładkę służącą właśnie do czyszczenia powierzchni języka.

Od kilku lat modne są szczoteczki elektryczne z obracaną końcówką czyszczącą. Można znaleźć wiele opinii co do ich przydatności. Jedni uważają to za genialny wynalazek, inni z kolei oceniają to jako nieprzydatną fanaberię i zwykły gadżet. Ale jak radzi doktor Zyta to, czy szczoteczka jest tradycyjna, czy elektryczna nie ma właściwie znaczenia. Ważne jest aby jej poprawnie używać oraz to, aby była dobrze czyli indywidualnie dobrana.

Wiele osób kupuje szczoteczkę raz do roku. Zdarza się, że wymieniamy ją co kilka – kilkanaście lat - dopiero wtedy gdy zrobi się już wyraźnie zużyta. To ogromny błąd. Dobra szczoteczka – spersonalizowana i właściwie dobrana to jedno. Po drugie musi zachowywać swoje właściwości. A te wyczerpują się po około trzech – czterech miesiącach intensywnego użytkowania.

Na konsekwencje niewłaściwej higieny jamy ustnej, czy jej braku, nie trzeba długo czekać. Próchnica u dzieci i dorosłych, krwawienia z dziąseł, kamień nazębny to najczęstsze problemy, z którymi zmagają się stomatolodzy. Wszystkich tych kłopotów można jednak uniknąć przestrzegając kilku prostych zasad, które opierają się na konsekwencji w działaniu.

Lekarz Dentysta Zyta Grygutis - Mroczkowska

ul. Warszawska 81 lok. 1,
Białystok.

502 172 178Rejestracja:
E-mail:zytag@interia.pl

Czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00.
W wyjątkowych sytuacjach i dla stałych pacjentów istnieje możliwość indywidualnego umówienia wizyty w innych godzinach i innego dnia.